Magneesiumi tähtsus kartulikasvatuses

Magneesiumil on keskne roll fotosünteesis, kuna see on iga molekuli klorofülli keskmes. Samuti on magneesium kaasatud teistesse eri etappidesse nagu suhkru ja valgu tootmine ning suhkrute trantsport lehtedest mugulatesse sahharoosi kujul.

Koos kartuli mahapanekuga antud magneesium toetab taimee arengut. Magneesiumiga väetamine mugulate moodustumise ajal aitab kasvatada suuremaid mugulaid. Õitsemisaegne väetamine või magneesiumi andmine mugulate kasvu ajal pikendab mugulate kasvuperioodi, seega aitab kasvatada suuremaid mugulaid.

Üldised juhised magneesiumiga väetamiseks

Magneesiumi omastamine sõltub katioonide vahetusest mullas ja tasakaalust teiste katioonidega, eriti kaaliumiga. Kõrge kontsentratsiooniga kaaliumi sisaldusmullas võib esile kutsuda magneesiumi puuduse. Sellisel juhul on palju kasu magneesiumi andmisest lehtede kaudu.

Magneesiumipuudus kartulil

Vanematele lehtedele tekivad kahvatud, kalasaba meenutavad laigud, seda piki lehe põhilisi roode. Puuduse süvenedes muutuvad laigud lehtedel pruunikamaks. Leheääred jäävad enamasti roheliseks ning võivad keerduda ülespoole ja muutuda rabedaks.

Toiteelementide mõju kartulile ja puudushaigused

Igal taimetoiteelemendil on kartuli väetamisel oluline mõju. Vali altpoolt toiteelement ning saad rohkem teada selle mõju ning vastava puudushaiguse kohta.

Millised omadused iseloomustavad kartulit?

Siit leiad üldist infot kartuli, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.