Kaaliumi tähtsus kartulikasvatuses

Kartul kasutab kogu kasvuperioodi jooksul suurtes kogustes kaaliumi. Kaalium edendab taimede kasvu ja tõstab kuivainesisaldust.

Üldised juhised kaaliumiga väetamiseks

Väga oluline on jälgida, et kaaliumi kättesaadavus taimele ei oleks piiratud. Katsed näitavad, et võrreldes teiste kaaliumiühenditega on kaaliumnitraat eriti efektiivne formulatsioon, andes kergesti lahustuva ja kiiresti imenduva kaaliumi ning nitraatlämmastiku. See muudab kaaliumnitraadi eriti tõhusaks just lisaväetiste andmise korral, mil toimub mugula massi kasvatamine.

Kaaliumipuudus kartulil

Lehed muutuvad tumedaks sinakas-roheliseks, millel on pronksjas-metalne varjund. Lehe äärtesse ilmuvad algul väikesed nekrootilised pruunid täpid, mis levivad hiljem kogu ülejäänud lehele. Lehed painduvad allapoole ja lehetipp muutub kaarjaks. Kogu lehestik närbub ja puuduse süvenedes hävib lehestik täielikult. Mugulatele tekivad mustad plekid ja kui mugulad poolitada, tumeneb kartul koheselt.

Toiteelementide mõju kartulile ja puudushaigused

Igal taimetoiteelemendil on kartuli väetamisel oluline mõju. Vali altpoolt toiteelement ning saad rohkem teada selle mõju ning vastava puudushaiguse kohta.

Millised omadused iseloomustavad kartulit?

Siit leiad üldist infot kartuli, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.