Kartuli tüübid

Maailmas on suur hulk erinevaid kartuli liike, ligilähedaselt 85 perekonda ja ligi 3000 liiki. Kuigi enamike sortide mugulad on kas valged või kollased ning heleda koorega, võib esineda väga laias variatsioonis teisi värvitoone.

Käesolev informatsioon, mille te leiate sellelt veebileheküljelt, on keskendunud “valgele kartulile” – Solanum tuberosum – mis on kõige laialdasemalt kasvatatav kartuli liik. 

Kartul on suuresti jahedama piirkonna kultuur, mille optimaalne keskmine kasvutemperatuur jääb vahemikku 10-20°C. Mugulad on vastuvõtlikud külmale ja need tuleb üles võtta enne sügis- või talvekülmi. Enamikes piirkondades on võimalik saavutada parem saagikus, kui mugulad pannakse maha vahetult pärast viimaseid külmi, nii tagatakse pikk kasvuperiood. Piirkondades, kus puudub külmaoht, kasvatatakse kartuleid aastaringselt.

Kartuli sordid jaotatakse determinantseteks ja indeterminantseteks. Indeterminantsed sordid on pikema kasvuajaga ning mõningates kasvukohtades vajavad enne saagikoristust lehtede ja varte kasvu pidurdamist.

Kuivatamine või pealsete hävitamine indeterminantsetel sortidel tuleb ajastada võimalikult täpselt, et saada maksimaalne saak ja kvaliteetsete omadustega mugul.

Millised omadused iseloomustavad kartulit?

Siit leiad üldist infot kartuli, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.