Boori tähtsus rapsikasvatuses

Boor on rapsi jaoks tähtis toiteelement, sest ristõielistel on boori järele suhteliselt suur vajadus. Booril on võtmeroll rakuseinte biosünteesis, süsivesikute ja valkude ainevahetuses ning rakkude jagunemises ja pikenemises, samuti on see seotud juurte ning võrsumissõlmede arenguga.

Seetõttu on boor taimedele väga oluline just sügisel kiire kasvu perioodil ning kevadel varsumise ajal. Lisaks on boori vaja õietolmu vitaalsuse tagamiseks ning õietoru kasvuks, et tagada korralik seemnete moodustumine kõdras. Boor on ainuke toiteelement, mille defitsiidi korral taime füsioloogilised protsessis hoopis kiirenevad, mitte ei aeglustu, mis võib viia ebanormaalse rakkude kasvuni.

Booril on ka tähtis roll taimede looduslikes kaitsemehhanismides seenhaiguste levimise ning nendesse nakatumise vastu. Taimed vajavad boori looduslike seentevastaste ühendite moodustamiseks ning viimaste transportimiseks nakatunud taime osadesse.

Boori puudusel võivad lehed olla kahvatu rohelised, kollaste laikudega ja serva ümbert punaka varjundiga. Varre lühenenud sõlmevahed annavad taimele kidura välimuse. Tõsised boori puudujäägid võivad põhjustada varte vertikaalset lõhenemist.

Hilisemal hooajal on õitsemine piiratud ning õied on viljatud, mille tulemuseks on vähenenud kõtrade arv ja vähem seemneid ühe kõdra kohta. See põhjustab omakorda märkimisväärset saagikuse vähenemist. Talirapsi kogu kasvupersioodi vältel võiks kasutada YaraVita Bortraci kulunormiga 7-10l/h, millest sügisel anda 3-4l/ha ja kevadel 4-6l/ha.

Toiteelementide mõju rapsile ning puudushaigused

Igal taimetoiteelemendil on nisu väetamisel oluline mõju. Vali altpoolt toiteelement ning saad rohkem teada selle mõju ning vastava puudushaiguse kohta.

Millised omadused rapsi iseloomustavad?

Siit leiad üldist infot rapsi, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.