Boori tähtsus rapsikasvatuses

Boor on rapsi jaoks tähtis toiteelement, sest ristõielistel on boori järele suhteliselt suur vajadus. Booril on võtmeroll rakuseinte biosünteesis, süsivesikute ja valkude ainevahetuses ning rakkude jagunemises ja pikenemises, samuti on see seotud juurte ning võrsumissõlmede arenguga.

Seetõttu on boor taimedele väga oluline just sügisel kiire kasvu perioodil ning kevadel varsumise ajal. Lisaks on boori vaja õietolmu vitaalsuse tagamiseks ning õietoru kasvuks, et tagada korralik seemnete moodustumine kõdras. Boor on ainuke toiteelement, mille defitsiidi korral taime füsioloogilised protsessis hoopis kiirenevad, mitte ei aeglustu, mis võib viia ebanormaalse rakkude kasvuni.

Booril on ka tähtis roll taimede looduslikes kaitsemehhanismides seenhaiguste levimise ning nendesse nakatumise vastu. Taimed vajavad boori looduslike seentevastaste ühendite moodustamiseks ning viimaste transportimiseks nakatunud taime osadesse.

Leaves may be paler green with interveinal yellow mottling and a reddish tinge around the margin. A reduction in the internodes of the stems gives the plants a stunted appearance. Serious deficiencies can result in vertical cracking of the stems, which can often be hollow at the stem base.

Later in the season, flowering appears restricted and distorted with infertile flowers, leading to a reduced number of pods and fewer seeds per pod, resulting in significant reductions in yield. Annual recommendations of boron for oilseed rape crops are between 1 and 1.5 kg B/ha for the season, which should be split at three times during the year to match the important timings for the crop.

Toiteelementide mõju rapsile ning puudushaigused

Igal taimetoiteelemendil on nisu väetamisel oluline mõju. Vali altpoolt toiteelement ning saad rohkem teada selle mõju ning vastava puudushaiguse kohta.

Millised omadused rapsi iseloomustavad?

Siit leiad üldist infot rapsi, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.