Magneesiumi tähtsus rapsikasvatuses

Magneesium on tuntud roheliste taimede klorofülli molekuliskeskse elemendina, mistõttu mängib see olulist rolli fotosünteesis. Ometi on vaid väike osa kogu taimes sisalduvast magneesiumist leitav klorofüllist – kõigest 20-30%. Ülejäänud magneesium on lahustuvas vormis ja seotud mitmete orgaaniliste ja mineraalsete ioonidega. Magneesiumil on oluline osa ka valkude sünteesil ning fosfori ja lämmastiku ainevahetuses.

Enamuse vajalikust magneesiumi kogusest omastab rapsitaim lühikese perioodi jooksul kuni õitsemiseni, seetõttu tuleb jälgida, et sel perioodil oleks taimedele tagatud piisaval hulgal magneesiumit.

Tähtis on magneesiumi piisav sisaldus mullas, eriti perioodidel, mil taim seda toiteelementi kõige enam vajab. Tänu vastastikusele mõjule mitmete toitainete, näiteks kaaliumiga, võib siiski juhtuda, et taimele omastatavat magneesiumit ei leidu mullas piisavalt. Kuna magneesiumit vajatakse kindla lühikese perioodi jooksul, võib olla vajalik magneesiumi lisaväetamine vedel- või leheväetistega.

Toiteelementide mõju rapsile ning puudushaigused

Igal taimetoiteelemendil on nisu väetamisel oluline mõju. Vali altpoolt toiteelement ning saad rohkem teada selle mõju ning vastava puudushaiguse kohta.

Millised omadused rapsi iseloomustavad?

Siit leiad üldist infot rapsi, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.