Kaaliumi tähtsus rapsikasvatuses

Kaalium aitab hoida taimede rakuseinad tugevad, suurendab lehemassi ja lehtede klorofüllisisaldust. Nii püsivad lehed kauem rohelised ja fotosüntees ning taimede kasv on paremad. Kaalium osaleb ensüümide aktiveerimises, mis reguleerivad omakorda proteiinide tootmist, süsivesikute ainevahetust, aurumist ning assimilaatide tootmist ja ümberjaotamist taimes.

Kuna kaalium tugevdab rakuseinu, võib selle puudus olla taimede varase lamandumise põhjuseks. Varajane lamandumine ning toitainete piiratud transport taime ülemistesse osadesse ja seemnetesse omab rapsi saagile väga negatiivset mõju.

Kaaliumil on oluline osa taimede haiguskindluses, olles siin tõenäoliselt üks suurima mõjuga toitaineid. Kaalium reguleerib ensüümide aktiivsust ning on seeläbi seotud peaagu kõikide raku funktsioonidega, mis mõjutavad nakatumist taimehaigustesse. Enam kui 200-st kirjalikust raportist kaaliumi tähtsuse kohta tuleneb, et kaalium tõstab taimede haiguskindlust kuni 70%.

Kaaliumi puudus vähendab tselluloosi tootmist, mistõttu on raku seinad õhemad ning suhkrute sisaldus apoplastis (rakkude vahelises ruumis) suurem. See soodustab nakatumist seenhaigustesse ning seeneeoste idanemist.

Madala savisisaldusega kerged ning liivmullad soodustavad kaaliumi leostumist, eriti tugevate vihmasadude korral. Katsetes suure liivasisadusega muldadel ja suurte sademete tingimustes ilmnes, et 45-50% antud kaaliumist võib leostuda. Kaaliumi omastamist taimede poolt vähendab madal mulla pH või kui mullas on liiga kõrge magneesiumi sisaldus, sest kaaliumi ja magneesiumi vahel on vastastikune koosmõju.

Toiteelementide mõju rapsile ning puudushaigused

Igal taimetoiteelemendil on nisu väetamisel oluline mõju. Vali altpoolt toiteelement ning saad rohkem teada selle mõju ning vastava puudushaiguse kohta.

Millised omadused rapsi iseloomustavad?

Siit leiad üldist infot rapsi, selle toitainete vajaduse, väetamise ning tootmise kohta.