27 mai, 2020

Uued tooted leheväetiste valikus

Maikuu lõpp on juba kohe-kohe ukse ees ning kevad on meid räsinud oma heitlike ilmadega. Pikalt on olnud jahe ning taimedele kasvamiseks vajalikku sooja on olnud kasinalt. Loodame, et nüüd on lõpuks käes suur kevad ja soojad ilmad panevad põllud taas raginal kasvama.

Talirukis 26.05.2020 Põlvamaal, lehtedel näha rahe tekitatud mehaanilisi vigastusi

Leheväetamised täies hoos
Positiivne on asja juures see, et taliviljade kasv on pigem olnud rahulik, taimed on saanud korralikult võrsuda ja juurestikku arendada. Rohke taimestik vajab aga ka korralikku toidulauda. Kui kevadised NPK ja NS väetamised taliviljadel on juba ajalugu, siis lehtede kaudu lisatoitainete andmine on veel aktuaalne. Vaadates taimede arengu erisust Põhja- ja Lõuna-Eesti vahel, siis põhjas peaks just nüüd olema õige aeg YaraVita Brassitrel'i ja Gramitrel'i kasutamiseks.

On hea meel tõdeda, et leheanalüüside kasutamine on muutunud üha aktiivsemaks ning taimekasvatajad tunnevad tõsist huvi, milline on toitainete tase taimedes – teame ju, et kui puudus paistab juba silmaga ära, on see väga suur ning kahju saagile tehtud. Puuduste leevendamiseks on lisaks ühe-kahe toitainepõhiste YaraVita toodete kõrval ka uudistoode YaraVita Biotrac. Nendel kultuuridel, mis on jäänud jaheda ilma tõttu kängu või langenud stressi, tasuks Biotraci kasutamist kaaluda, kuna sisaldab lisaks lämmastikule, kaaliumile, boorile ja tsingile veel ka bioaktiivseid aineid, mis võimendavad toitainete paremat omastamist ja aitavad kaasa stressist taastumisele. Tegemist on peamiselt rapsile ja teraviljadele mõeldud tootega, kuid sobib väga hästi ka köögiviljadele, kartulile, marjadele ja viljapuudele.

Mida kujutab endast YaraVita Biotrac? >>

Suviviljade lehekaudne väetamine seevastu ootab meid veel ees. Kuna Megalab'i analüüsides on olnud läbivaks punaseks jooneks vase defitsiit, siis sel aastal on YaraVitade portfellis veel üks uus toode – Starphos CMZ, mis lisaks fosforile, tsingile ja mangaanile sisaldab ka vaske. Võiks öelda, et tegemist on justkui Kombiphos’i „noorema vennaga“, ainult selle vahega, et mangaani tase on kolmandiku võrra suurem ning loobutud on kaaliumist ja magneesiumist. Starphos CMZ puhul võiks arvestada 2,0 – 3,0 l/ha kulunormiga.

Lähemalt YaraVita Starphos CMZ kohta >>

Tihti kipume rääkima samadest toodetest, kuid jätame „unarusse“ veel tõhusaid tooteid, millega kasvuperioodil oma kultuure toetada. YaraVita Universal Bio on, nagu nimigi ütleb, universaalne leheväetis, mis lisaks vedelal kujul NPK’le sisaldab veel boori, vaske, mangaani, molübdeeni ja tsinki. YaraTerade perekonnas on universaalseteks veeslahustuvateks väetisteks KRISTALON SPECIAL (18-18-18+mikrod) ja KRISTALON PLUS (20-20-20+mikrod). Siinkohal tasub silmas pidada soovitust lisada paagisegu tehes Kristalonid alati esimesena ning kontrollida eelnevalt paagisegude sobivust rakendusest TankmixIT või veebilehelt www.tankmix.com.



Suviraps 26.05.2020 Põlvamaal

Paari sõnaga ka rohumaade NPK- ja leheväetamistest
Õige pea on käes esimese niite aeg ning kuna sademeid on olnud, siis loodetavasti tuleb ka korralik rohusaak. Tõsi, jahedad ilmad on ka siin taimede kasvu pidurdanud. Kui varakevadel sai esimene NPK väetis antud, siis paar nädalat ennem esimest niidet võib lisada vajalikke mikrotoitaineid YaraVita Gramitrel’i abil, kulunormiga 1,0 – 2,0 l/ha. Gramitrel’i mõju kestab kuni sügiseni ehk ka teise ja kolmanda niiteni ning aitab kaasa korraliku rohusaagi kasvatamisele, mis on loomadele täisväärtusliku silo valmistamise algmaterjaliks.

Erinevate katsete tulemusena on Gramitrel’i abil saadav saagilisa olnud 700-800 kg KA/ha kohta. Rohumaadele sobivaid leheväetiseid on teisigi, mida võiks veel koos Gramitrel’iga kasutada. Näiteks YaraVita Mantrac Pro normiga 1,5-2,0 l/ha, YaraVita Zintrac normiga 0,5-1,0 l/ha ja YaraVita Thiotrac normiga 4,0-5,0 l/ha. Nendest toodetest kaks esimest parandavad rohusööda kvaliteeti ehk annavad loomadele vajaliku mangaani ja tsingi sisalduse tõusu söödas kõige loomulikumal viisil, Thiotrac suurendab lämmastiku paremat omastamist mullast, andes saagilisa mitmete katsete põhjal 10-15%. Kindlasti tuleb meeles pidada seda, et vahetult pärast esimest niidet - mis reeglina on alati kõige suurema saagikusega - jäävad rohumaad kiiresti nälga ning juba järgmisel-ülejärgmisel päeval peaks pealtväetisena juurde andma nii lämmastikku kui kaaliumi. Rohumaadele sobiv väetis YaraMila tootegrupis on NK 22-14, mis sisaldab lisaks lämmastikule ja kaaliumile ka rohumaadele vajalikku väävlit ja boori ning loomadele olulist magneesiumi, tsinki ja seleeni. Kulunormiks peaks olema 150-350 kg/ha kohta, sõltuvalt püstitatud kuivaine saagi eesmärgist.

Esimene niide Yara katsest 01.06.2019 Valgamaal

Yara soovib ilusat lähenevat suve ning töid täis tegemisi kõigile pärast seekordsete suuremate piirangute lõppu. Loodetavasti kohtume paljudega juba 11. juunil virtuaalsel põllupäeval, mil tuleme teile külla koos Bayeri, Puide talu ja Viru Seemne seltskonnaga – seekord küll õnneks või kahjuks ekraanide vahendusel. 😉 

Kiika põllupäeva lehele >>

 

Marek Linnutaja
Yara Eesti juhataja