23 september, 2021

Kas võtta sügisel Megalab leheproovid või teha ennetav pritsimine?

Kõlab küll klišeena, aga just tööde-toodete planeerimine ning uute teadmiste hankimine ja oma põldude parem tundmaõppimine on see, mis aitab põllumehel nii ilmastiku- kui muid riske maandada. Megalab proovide saatmine Pocklingtoni just seda võimaldab.

Taimekasvatus on üks lõputu ring, kus korra jõuad mõelda, et kui koristus saab lõpetatud ja sügiskülvid tehtud, siis saab ehk veidi hinge tõmmata, aga tegelikult peab kohe sügisel ka pritsetöödega tegelema. Seejärel tundub, et sügisesed vihmased ilmad lõpetavad kõik tööd, aga võta näpust. Siis ütleb Yara, et kasuta oma Megalab kampaaniaga YaraVita toodete ostudelt saadud tasuta leheproove, et saaksid kiiret infot juba kasvuhoos rapsitaimede viimasteks sügisesteks leheväetamisteks. Või lükka proovide kogumine veidi hilisemaks (nii umbes 2-3 nädalat edasi), kui ka taliteraviljadel on juba piisavalt lehemassi, sest siis saad tulemustele tuginedes juba järgmist kevadet planeerida. 

Miks proove võtta?

Sügisene leheproovide saatmine ja nende tulemuste saamine võimaldab varasemate külvide korral saada juba kohe praegu kiiret infot selle kohta, kas taimedel on kõik peamised toitained olemas või kannatavad nad juba sügisel mõne toitaine puuduse käes. See annab võimaluse veel kiiresti reageerida ning viimastesse pritsiringidesse lisada mõnda Yara leheväetist, et tagada taimede parem talvitumine ning kevadel nn stardihetkel on taimel juba eelis, kuna ei läinud juba nõrgestatuna talvituma. Näitena võib tuua mangaanipuuduse. Yara uuringud ütlevad, et sügisene Mn puudus vähendab odra talvekindlust ning võib vähendada saagikust isegi kuni kolmandiku võrra. Seega, kas ei oleks hea sellisest puudusest enda põllul teadlik olla?

Kindlasti julgustame kasvõi igalt sügiskultuurilt üks leheproov Megalab Pocklingtoni laborisse saata, sest see annab hea võimaluse saada suures pildis aru, kui „näljane“ üks või teine kultuur mõne toitaine suhtes on. See on endale hea meeldetuletus ning väike silmatreening, sest me ju teame, et probleemid mida näeme juba silmaga, tähendavad märgatavat saagikadu ja talvel hukkunud nõrk taim tähendab juba uusi kulutusi kevadel seemnele ja ümberkülvile.

Muidugi võib teha sügisesi mikrotoitainetega pritsimisi ka ennetavalt, aga siis soovitame selleks kasutada mitme toitainega tooteid, nagu näiteks YaraVita MANCOZIN odrale, YaraVita GRAMITREL või YaraVita STARPHOS CMZ nisule ja YaraVita BRASSITREL PRO rapsile. Aga kui me räägime mõne üksiku toitaine suurest puudusest, siis siinkohal esimene soovitus oleks ikkagi alustada Megalab leheproovist ja siis juba kasutada pika mõjuga monotoitaine suspensioonkontsentraati, nagu näiteks on YaraVita MANTRAC PRO mangaanipuuduse leevendamiseks või YaraVita ZINTRAC tsingi puuduse kõrvaldamiseks.

Aasta alguses lisandusid tootevalikusse uued tooted YaraVita MANCOZIN ning YaraVita STARPHOS CMZ.

Loe lähemalt!

Taliraps

Proovi kogumist on praegu õige aeg alustada rapsilt, sest taimel on juba vähemalt 4-5 pärislehte, millest tuleks proovi jaoks koguda noorim täielikult väljaarenenud leht. Lehti võiks olla umbes 60tk ühes proovis, sest mida suurem on lehtede valim põllult, seda täpsem on ka tulemus. Proovi kogudes ära vali kunagi ainult kõige suuremaid ja ilusamaid taimi (mida on küll lihtsam korjata), vaid lisa ka lehti nendelt taimedelt, mis on kasvus veidi maha jäänud – seda taaskord selleks, et proovi tulemused oleksid võimalikult realistlikud.

Taliteraviljad

Teraviljadega tasub täna veel oodata, sest kuigi analüüsiks võib koguda lehti ka juba 2 pärislehe faasis, siis juba selle töö meeldivamaks muutmiseks võiks taim olla veidi lopsakam, kus leidub juba 4-5 lehte. Kuna teraviljade taimelehed on alles küllaltki väikesed, siis tuleks teraviljadelt koguda analüüsiks 100-120 lehte.

Lehematerjali kogumisel arvesta ka seda, et parimat infot andva tulemuse jaoks ei tohiks seal 1-2 nädalat enne lehtede korjamist olla pritsitud leheväetisi ning veel parem on, kui ka teistest taimekaitsetöödest on 4-5 päeva möödunud.

Kui infost jäi liiga väheks, tasub üle vaadata ka leheproovide kogumise juhendi >> 

Seega kutsume üles põllumehi kasutama ära kõiki olemasolevaid võimalusi, et sellel aastal külvatud suur taliviljade osakaal järgmisel sügisel maksimaalseks saagiks vormida. Uuri oma edasimüüja Baltic Agro, Scandagra või KEVILI käest, millal on tulemas Megalab sügisesed leheproovide saatmise ringid ning kasuta kindlasti ära kõik oma YaraVita toodete ostuga kaasa saadud tasuta leheproovid. Nii saab sügiseste leheproovide andmetel tuginedes teha paremaid valikuid talvel uueks hooajaks leheväetisi planeerides ja ostes.

PS! Küsi oma edasimüüja käest ka uusi ja mugavaid Yara tasuta leheproovide kotte/mullaproovide karpe!

 

Värvilist sügist!

Margus Marksaar
Yara Eesti väetamisekspert

 

YaraVita tooted