Mugula sisemise rooste (IRS) vähendamine

Sisemine rooste (IRS), tuntud ka kui sisemine plekilisus, on kartuli sisemine füsioloogiline häire, kus rakkude hukkumise tagajärjel ilmuvad mugulale väikesed pruunid täpid. Sisemine pruunisus (IBS) on iga laik sisemise juhtkoe ringi sees, mis ei asetse päris keskmises säsi osas.

Väetamine ja kartulimugulate sisemine rooste

Kaltsium

Mugulate sisemised plekid on tavaliselt seotud kas vähese või ebaühtlase kaltsiumi varustatusega mugulate moodustumise ja rakkude jagunemise ajal. Kaltsium sisaldub rakuseintes ning see ei jaotu taime teistesse osadesse, seetõttu on seda vaja anda taime kriitilises kasvufaasis, mil toimub uute rakkude moodustumine. Kaltsium ei saa rakkudesse siseneda kudede moodustumise ajal ja see viib kaltsiumipuuduseni, mis omakorda põhjustab rakkude lagunemist ja hukkumist ning väljendub visuaalsel vaatlusel laikudena.

Mugulasisesed häired, näiteks sisemine rooste (IRS) või sisemine pruunisus (IBS), vähenevad korralikul kaltsiumiga väetamisel. Mugulate moodustumise faasis tuleks kasutada kaltsiumnitraati.

Kogemused näitavad, et kui koores on minimaalselt 0,15% kaltsiumi, siis paraneb koore lõppvälimus, väheneb vastuvõtlikkus haigustele ning IRS esinemissagedus on minimaalne. Hea moodus kinnitamaks haiguste ja kooreprobleemide seotust kaltsiumiga, on teha kooreanalüüs. Isegi väike kogus kaltsiumi mugulas võib muuta palju.

Mugula sisemise pruunistumise (IRS) vähendamine

Antud uuring näitab mugulate kaltsiumisisalduse suhet sisemise rooste esinemissagedusega.

 

Boor

Koos kaaliumi, kaltsiumi ja magneesiumiga on boor tähtis element rakuseinas. Boor toimib tsemendina pektiinide vahel, kindlustades ühtlaselt tugeva rakustruktuuris. Seetõttu mõjutab boor kartulimugulate ladustamisel kvaliteedinäitajaid. Samuti mõjutab boor kaltsiumi imendumist, mistõttu on taime booriga väetamine tasakaalustatud toitumise kindlustamise seisukohast oluline.

Mugula sisemise pruunistumise (IRS) vähendamine

Teised agronoomilised võtted, mis mõjutavad kartuli sisemist pruunistumist

Kasvatajana saate kartulite sisemist pruunistumist järgnevate meetoditega mõjutada:

  • Vältige põlde, kus on saaki kahjustav mõju, näiteks halb drenaaž või pinnalähedane põhjavesi
  • Valige õige kastmisrežiim, et tõsta kartuli kvaliteediomadusi

Kuidas tõsta kartuli kvaliteeti?

Siit leiad Yara nõuanded, kuidas tõsta kartulisaagi kvaliteeti.