Kartulitaimede hea tervise hoidmine

Taimetoiteelemente seostatakse peamiselt kõrgea saagi ja selle parema kvaliteedi tagamisega, mis saavutatakse taimede kasvu ja arengut piirava mineraalainete puuduse vältimisega. Kuid toiteelemendid võivad aidata taimel ennast erinevate taimehaiguste vastu ka kaitsta. Tasakaalustatud väetamisprogramm tagab taimede tugeva ja vastupidava rakulise struktuuri, vältides samas liigset toitainete kogunemist taime, mis võib taimede tervisele samuti kahjulikult mõjuda. Taimetervise mõjutajatena saab välja tuua paljusid toitaineid, näiteks lämmastikku, kaaliumi, mangaani, tsinki, vaske ja molübdeeni.

Lehehaigused

Lämmastikväetamisel võib olla lehehaiguseid soodustav mõju. Seda eriti siis, kui väetamine tehakse hilises kasvufaasis ning saagi valmimine lükkub edasi – see suurendab taimede riski nakatuda lehemädanikku.

 

Mugula koorehaigused

Kaltsium on mugulahaiguste vältimisel oluliseks toiteelemendiks, sest tugevdab rakuseinu ja seeläbi mugula koort. Nii on mugulad haigustele vastupidavamad. Boor parandab kaltsiumi omastamist, mistõttu väheneb nakatumine harilikku kärna ja teistesse koorehaigustesse. Tsink omakorda vähendab nakatumist süvikkärna, väävel võib aga vähendada nakatumist nii harilikku kui süvikkärna.

Kuidas tõsta kartuli kvaliteeti?

Siit leiad Yara nõuanded, kuidas tõsta kartulisaagi kvaliteeti.