27 september, 2021

Sügisene leheväetiste kasutamine – miks seda teha, kui siiani olen ilma hakkama saanud?

Pealkirjas olevale küsimusele võiks naljaga vastata, et kui sügisel ladu toodetest tühjaks kasutada, siis pole talvel vaja muretseda, et äkki tekib laos külmumisega probleeme 😊. Kui aga rääkida tõsistematel teemadel, siis peamine põhjus on ikkagi meie talikultuuride pindade korralikus juurdekasvus ning taliviljade suurenenud saagiootustes. Ja kehtib ju siingi Albert Einsteini ütlus, et kui me teeme koguaeg kõike samamoodi, siis oleks hullumeelne oodata sealt teistsugust tulemust. Ehk siis põllumehe mõistes suuremaid saake!

12062019_DJI_0286Edit.jpg

Aastaid tagasi leidus põllumehi, kes olid rahul sellega, kui taliviljakülv sai enne septembri lõppu valmis ning taim jõudis napilt nina välja pista enne, kui talvituma läks. Tänaseks on paljudel külvi algus nihukunud septembrikuu algusesse, kuna eesmärgiks on taimiku sügisene ilus võrsumine. Paljudel juhtudel on sügisene võrsumine just see, mis on korraliku saagi eelduseks ja aluseks. Alus ehk vundament tuleb iga ehitise korral alati korralikult laduda.

Enamus põllumehi teavad hästi, et kevadel võrsumise soodustamiseks peaks kasutama leheväetisi, mis sisaldavad:

  • mangaani, vaske, tsinki - et soodustada juurte ning lehtede arengut
  • fosforit - et juurestik areneks ja taim oleks energiaga varustatud

Seega, kui me tahame ka juba sügisel hästi võrsuvaid ja tugevaid taimi, mis talvele võimalikult hästi vastu peaksid, siis miks me sügisel oma taimed nendest olulistest toitainetest ilma peaksime jätma? Eriti veel siis, kui ei ole päris täpselt analüüsinud, kas taimedele need elemendid ka kuskilt (mullast) üldse leitavad on.

Sügisesed tegevused ja esimesed sammud leheväetiste kasutamise suunas

Kõige lihtsam variant on valida kasvatatava kultuuri jaoks Yara poolt spetsiaalselt välja töötatud toodete seast, mis sisaldavad sellele taimele vajalikke võtmeelemente: rapsile YaraVita BRASSITREL PRO 1,5-2,0l/ha, talinisule YaraVita GRAMITREL 1,0l/ha ja taliodrale YaraVita MANCOZIN 1,0l/ha. Loetletud leheväetised on valmissegud erinevatest taimedele vajalikest toiteelementidest ning oma formulatsioonilt suspensioonkontsentraadid. See tähendab, et need YaraVita leheväetised on tihedalt toitaineid "täis pakitud" ning nendega pritsitud taimik saab endale vajalikke toitaineid kätte nii kohe, kui ka pikema aja jooksul. 

Toiteelementidest rääkides võiks pikemalt peatuda mangaanil, mis on oluline element, et parandada taimede talvitumist ja aitab kaasa võrsumisele. Siinkohal oleks õige rääkida klorofüllist üldisemalt. Kujutame ette, et klorofüll on nagu taime päikesepaneel, mis aitab taimedes siduda energiat, mida tuleks teha maksimaalselt meie pika ja pimeda sügise ning talve üleelamiseks. Selleks, et need päikesepaneelid saaksid aga maksimaalselt töötada, tuleks protsessi toimimise jaoks olulist elementi – mangaani – taimedele piisavalt kättesaadavaks teha. Ning mitte ainult kevadel, vaid ka juba sügisel. Yara Megalab leheanalüüsidest oleme viimase kolme aasta jooksul näinud seda, et mangaanipuudus on meie põldudel tihe nähtus. Seda mitte isegi sellepärast, et mangaani oleks mullas vähe, vaid pigem seetõttu, et kergete ja kuivade muldade korral võib taimedel olla seda sügisel mullast raske omastada. Teine äärmus, millal mangaani kättesaamine taimedele on raskendatud, on Eestimaa sügisele veelgi iseloomulikum olukord, ehk siis külm ja märg muld.

Vii end kurssi Yara Megalab kampaaniaga >> 

Lisaks eeltoodule on mangaan ka taimes halvasti liikuv, seega tuleks selle puudust pikemaajaliselt jälgida ja vajadusel pritsimisi korrata. Pikema toimeajaga suspensioonkontsentraadi YaraVita MANCOZIN kasutamise kasuks räägib ka see, et andes taimedele võimaluse sügisel kuni kasvuaja lõpuni mangaani omastada, kindlustame me end kevadise olukorra vastu, kus tihti pikk ja öökülmadega kevad ei lase meil varakult pritsiga toitaineid lisama minna, samas kui kevadpäike on juba protsessid taime lehtedes käivitanud. Seega on sügisel mangaani saanud põldudel lehtedes olev klorofülli tase reeglina suurem ning taim suudab kevadel natuke varem ja rohkem energiat koguma hakata, võrreldes sügisel nälga jäetud taimedega.

Keskendusime oma jutus küll peamiselt mangaanile, kuid YaraVita MANCOZIN sisaldab veel ka varem mainitud vaske, mis abistab võrsumisel ja kaitseb klorofülli lagunemise eest. Samuti leidub tootes korralik kogus tsinki, mis aitab tagada taimede suuremat lehepinda, mis annab seeläbi suurema päikesepaneeli pinna.

Loe allpool lisaks ka kultuuride agronoomilise põhitõdede kohta.

Oder

Nisu

Raps

Taaskord kutsume üles kasutama võimalust ning saatma Yara Megalab Pocklingtoni laborisse oma taimede leheanalüüse, sest vaid niimoodi saate teada, kas taim on mullast kõik vajalikud toitained kätte saanud ning oskate kõige täpsemini puuduseid leevendada, enne kui silmnähtavate tunnuste ilmnemine on juba osa saagist röövinud.

 

Mõnusat sügise jätku!

Margus Marksaar
Yara Eesti väetamisekspert

YaraVita tooted