06 mai, 2020

Taliviljad ja mikroelemendid

Kevad on olnud heitlik õhutemperatuuride osas, kuid kokkuvõtteks taliviljadele üsna soodne – on olnud piisavalt niiskust ning lõpuks on kätte jõudnud ka kauaoodatud soojus, mis on põllud kenasti roheliseks teinud.

Mullakaudsed väetised on taliviljadele lõviosas antud (või on käsil viimane väetusring, v.a. hilisem „kvaliteetväetamine“ kasvufaasis BBCH 37-39) ning tänases kasvufaasis on ideaalne aeg pöörata tähelepanu mikroelementidele.

Taliraps, 06. mai 2020, Põlvamaal

Taliraps

Talirapse leiab hetkel Eestist nii varsumisfaasist kuni õitsemiseelsest seisundist, sõltuvalt muidugi külviajast, piirkonnast ja sordist. Üldjuhul on viimane aeg teha kasvureguleerimist, putukatõrjet ja kasutada leheväetist. Need kolm komponenti sobivad omavahel väga hästi kokku. Ideaalne on praeguses kasvufaasis kasutada rapsi jaoks mõeldud spetsiaaltoodet YaraVita BRASSITREL PRO või YaraVita BRASSITREL BIO (uus toode) kulunormiga 2,0 - 3,0 l/ha või segatuna kombinatsioonis koos booriga kulunormidega YaraVita BRASSITREL PRO 1,5 l/ha + YaraVita BORTRAC 1,0 - 1,5 l/ha.

YaraVita BRASSITREL PRO sisaldab lämmastikku, magneesiumi, mangaani, molübdeeni, kaltsiumi ja boori. Kaltsium aitab tugevdada taime rakuseinu ning koos booriga teeb need rohkem elastsemaks, tänu millele väheneb varrelõhede oht. Boor ja molübdeen olid eelmisel, 2019. aasta hooajal, defitsiidis ning rapsi vajaduse seisukohast on oluline neile tähelepanu pöörata.

Taliraps, 06. mai 2020, Põlvamaal

Pildil olev põld on saanud varakevadel YaraVita KOMBIPHOS'i 3,0 l/ha + YaraVita BORTRAC'i 2,0 l/ha, mis on aidanud hoida taimi booripuuduse eest. Edaspidise puuduse vältimiseks on pritsitud 04.05.2020 YaraVita BRASSITREL PRO'ga 1,5 l/ha + YaraVita BORTRAC'iga 1,0 l/ha.

Taliteraviljad

Talinisud on sõltuvalt sordist, piirkonnast ja külviajast jõudnud kohati kõrsumise algusesse (BBCH 30-31), kuid paljudel juhtudel veel siiski võrsumisfaasis (BBCH 20-29). Talirukkid, talitritikaled ja taliodrad on juba aga aktiivses kõrsumises. Soojade ilmadega kasvavad taimed jõudsalt ning sellega seonduvalt muutuvad ka kasvufaasid kiiresti.

Talirukis, 06. mai 2020, Põlvamaal

Kuna pritsimistööd on täna väga aktuaalsed, siis praegusel hetkel (BBCH 20-32) on ideaalne aeg kasutada esimeste mikroelementide puuduse leevendamiseks või ennetamiseks YaraVita GRAMITREL’i, kulunormiga 1,5 - 2,0 l/ha (GRAMITREL’i hiliseim kasutusaeg BBCH 39). Toode sisaldab teraviljadele vajalikku lämmastikku, magneesiumi, mangaani, vaske ja tsinki. YaraVita GRAMITREL on paindlik segupartner paagisegude valmistamisel, kuid kindluse mõttes kontrolli paagisegude sobivust alati: www.tankmix.com või nutitelefoni rakenduses TankmixIT.

Kontrolli hooaja jooksul taimede mikroelementide sisaldust, kasutades Yara Megalab teenust, et muuta toitumine veelgi täpsemaks. Kuna täna on taliviljade seisukord väga hea ning saagipotentsiaal suur, siis võib nn. „peenhäälestus“ väetamise seisukohast olla selle aasta üks saagi võtmetest.

Head pritsimisilma soovides,

Mikk Tagel
Yara Eesti väetamisekspert