10 juuni, 2022

Suviviljade väetamine – kui palju panustada?

Selle aasta pikk talv hävitas nii mõnedki talivilja külvid ning mitmed põllud vajasid ümberkülvi. Samuti on viljade rotatsioonist lähtuvalt endiselt ligi pool külvipinnast suvikultuuride all. Ehk loogiline küsimus mis põllumeestel tekkinud on – kui palju sellel aastal tasub panustada suviviljadesse?

Kui palju sellel aastal tasub panustada suviviljadesse?

Siin ühest vatsust polegi, sest igat konkreetset põldu ja juhtumit peab vaatama eraldi. Sõltub ju panustamise suurus sellest, mis on ühe või teise põllu taustsüsteem, ehk kas tegemist on näiteks taliviljade ümberkülviga (PK juba mullas olemas) või uue suvivilja põllu rajamisega (mõjutavad tegurid – külviaeg ning mis ajal ja mis hinnaga sai ostetud sisendid)? Otsust mõjutavad ka sellised näitajad nagu mulla lõimis või millised on olnud just selle piirkonna ilmastiku tingimused viimase kuu aja jooksul? Aga võttes eelduseks, et kõik on olnud enam-vähem hea ning eesmärgiks on seatud vähemalt 6,0 tonnine saak, siis vastus on ühene – panustada tasub ikka. Kui aga näha on, et saak jääb konkreetsest põllust pigem 4,5 tonni kanti või alla selle, siis tasuks juba mõelda kokkuhoiu peale.

Esmane otsus tuleks uute külvide puhul teha ikka lähtuvalt külviajast ja sellest, millist valemit ning kui palju NPK-d külviga antud sai? Juhul kui kasutati näiteks YaraMila® NPK 21-8-12, normiga 400kg/ha, siis sai kultuurile kohe alguses juba antud: N=86kg, P=14kg ja K=40kg hektari kohta. Mis on korralik põhi, mille pealt edasi liikuda, juhul kui ilmastik on olnud soodne. Siis võiks võrsumise ajal juurde lisada veel 170-200kg YaraBela® AXANit ja ootus korralikuks saagiks on igati õigustatud. Juhul kui tegemist on olnud aga taliviljade ümberkülviga, siis peab meeles pidama seda, et suur osa sügisel antud P-st ja K-st on mullas endiselt olemas ning NPK külviga antavat normi võib rahulikult väiksemaks võtta - sõltuvalt toote valemist 100-150kg/ha kohta. Pigem peaks hoolitsema korraliku lämmastikväetamise eest, et suvivili kevadel kokku ikka 130-160kg/ha N-i ära saaks. Loomulikult lähtuvalt mullast ja kultuuridest, nii et taimed ikka lõpuni püsti püsiksid.

YaraVita spraying

Mõne elemendi puudust taimes saab leevendada veel ka leheväetiste kasutamisega. Kui taliviljadel on leheväetiste kasutamise tippaeg juba möödas, siis suviviljadel on see paljuski veel ees. Rääkides NPK-l baseeruvatest leheväetisest, siis esmane valik sellesse segmenti oleks YaraVita® UNIVERSAL BIO, mis sisaldab lisaks vedelal kujul NPK-le lisaks veel B, Cu, Mn, Mo ja Zn. Põhimõtteliselt kõiki toitaineid mida taimedel kasvu turgutamiseks vaja on. Soodsama alternatiivina leiab Yara valikust ka YaraTera® KRISTALON SPECIAL PLUSi (NPK 20-20-20+mikrod), mis sobib erinevatesse paagisegudesse ning annab taimedele kasvuaegselt lehtede kaudu kiirelt omastatavad baas toitelemente. Suuremate mikroelementide puuduse korral tasuks praegu veel teha YaraVita® GRAMITREL pritsimine suvinisule või YaraVita® MANCOZIN pritsimine suviodrale või kaerale. Lisaks on uute toodetena sellest aastast Yara toodete valikus ka YaraVita® HYDROMAG ning YaraVita® SAFE K, millest esimene on mõeldud magneesiumi ja teine kaaliumi puuduse parandamiseks. Kokkuvõtteks Yaral toodete valikut jätkub, küsige aga julgelt oma edasimüüja-koostöö partnerite käest.

ASB Greenworld Eesti OÜ

Nurme Küla, Sauga Vald,
85004 Pärnumaa

Tel: 445 9530 | Mob: 5649 4095
E-post: tiidermann@asbgreenworld.ee

Tootegrupid: Yara PG Mix tooted ning turbasubstraadid

Põllumeeste ühistu Kevili

Turu 34 (II korrus),
50104 Tartu

Tel. +372 5595 5755
kevili@kevili.ee

Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised

Mine kodulehele

Linas Agro OÜ

Savimäe tn 7, Vahi alevik
60534 Tartu

Tel: +372 6602 810
info@linasagro.ee

Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised

Mine kodulehele

Scandagra Eesti AS

Tähe 13,
71020 Viljandi

Tel: +372 435 4333
info@scandagra.ee

Tootegrupid: Yara kompleks-, lämmastik- ja eriväetised, YaraVita leheväetised

Mine kodulehele