23 märts, 2021

Räägime paagisegudest

Kuna kevade lähenemist on järjest valgemate hommikute, kevadpäikese, hoovi vuravate taimekaitse ja leheväetiste saadetiste näol ühe enam tunda, siis viimane aeg on teha väike meeldetuletus enne stardipauku. Tuletame meelde, mida kõike tasuks silmas pidada enne, kui taime turgutamiseks ja -kaitseks pritsi erinevaid tooteid lisama hakata.


Tunne kasutatavat toodet

Alustame kõige tüütumast osast, aga mida kõik peaksid olema juba teinud - etikettide lugemine. Kui toote sisaldused ja normid on juba ammu pähe kulunud, siis on paras aeg vaadata üle ka toote formulatsioon. Formulatsioone on erinevaid: kergesti lahustuv vedelik, õlibaasil olev toode, suspensioonkontsentraat või raskesti lahustuv pulber/graanul jne.

Sellest, millise formulatsiooniga toode on, sõltub ka järjekord, mille järgi tooteid paagisegusse lisada.

Tankmix

Enne, kui tooteid segusse lisada, siis vähemagi segunemise kahtluse korral tuleks kasutada www.tankmix.com lehekülge või nutitelefoni rakenduses TankmixIT. Tankmix on hea rakendus kontrollimaks eelnevalt katsetatud segusid. Samuti saab sinna luua segude puudumisel täpselt enda paagisegu. Kuna vastus tuleb paari päeva jooksul, planeeri oma segud aegsasti. Kui juba kanistriga pritsi kõrval seista, võib olla juba hilja uute paagisegude proovimiseks. Alati jääb ka võimalus teha väikeses koguses proovilahus, sest siis on proov tehtud just vastavalt oludele ja veeomadusi arvesse võttes. Kuid siiski, pigem mõõda üheksa korda ja lõika üks kord. See vanasõna kehtib ka paagisegused puhul.

Loe Tankmix kohta lähemalt.

Räägime loksutamisest

Tootekanistrite kerge loksutamine ning transpordiks pikali asetamine vähendab toote hilisemat loksutamisvajadust. Seega, mis päeval tehtud, see õhtul hooletum. Kuna näiteks toitaineid täis YaraVita Gramitrel on üsna raske, siis enda töö kergendamiseks võib peale kiiret loksutamist kanistrist kolmandiku toodet pritsi ära valada. Edasi on juba lihtsam kergema kanistriga raputamist jätkata.

Vesi

Üldjuhul on taimekaitsevahendite nõuded veele karmimad kui leheväetistel. Seega tasub alati jälgida neid nõuded, mis on karmimad. Vee temperatuuri kohta kehtib lihtne kuldreegel - vesi ei tohiks olla liialt külm (soovitavalt alates +8/eelistatult +10). Teine näitaja on vee karedus, mis tuleneb vee suurest Ca ja Mg sisaldusest. Kuna nendel elementidel on omadus moodustada uusi ühendeid, mida keegi oma pihustifiltritest leida ei tahaks, tasub jälgida kasutatava vee omadusi. 

Enne kui ühtegi teist toodet pritsi lisama hakata, tuleks vähemalt pool pritsi täita puhta veega. 

Toodete lisamise järjekord

Kui vahest võib mõnel tekkida küsimus, mida tähendavad etikettidel olevad lühendid, siis need on suureks abimeheks, et õiges järjekorras tooteid pritsi lisada. 

Esimene, mis paaki läheb, on pool pritsitäit vett. Edasi tuleks lugeda etikette. Kui segusse on plaan panna pulbreid või graanuleid, siis need lähevad alati esimestena. Sellegipoolet tuleks siin jälgida ka tähiseid: esimesena tähisega WS (water soluble) - näiteks YaraTera tooted, edasi WP (wettable powders) - veeslahustuvad pulbrid ning lõpuks WDG (water dispersible granules) ja DF märgistusega tooted. Kui kõik vajalikud graanulid/pulbrid on paaki lisatud, tuleks korraks sirutada jalga, umbes 3-5minutit, et kõik tooted jõuaksid lahustatud. 

Seejärel saab haarata SC suspensioon kontsentraatide järele nagu näiteks Brassitrel Pro, Gramitrel, Mancozin ning lisada need segusse. Edasi tuleb lisada tooted, mille tähised on FL, EW ja CS. Pärast nende toodete lisamist lähevad segusse tooted tähisega OD. Viimastena lisada segusse parima lahustuvusega vesilahuselised tooted S ja SL nagu Starphos CMZ, Brassitrel Bio. Segu lõppu jäävad kõik muud kleepained ja veeparandajad. 

Kuna lühendid võisid pea segamini ajada siis jäta meelde järjekord:

  1. pulbrid/graanulid
  2. suspensioon kontsentraadid
  3. õlidispersioonid
  4. vesialuselised

Paagisegusid tehes ärge minge kõike korraga tegema, sest niinimetatud tuumapommiga pritsimisel võite teha taimedele kasu asemel kahju ning sellega kulutate ka lihtsalt raha.

Soovime Yara poolt kõigile päikselisi päevi ja tuulevaikseid õhtuid.

Margus Marksaar
Väetamisekspert
Yara Eesti