02 mai, 2021

Tea, kas taim on toitained mullast kätte saanud?

Koostöös meie heade partneritega Baltic Agro AS, Scandagra Eesti AS ja Põllumeeste ühistu KEVILI, pakume kõikidele Eesti taimekasvatajatele kiiret ja operatiivset leheanalüüside teostamise võimalust. Lehtede koeanalüüs on põllumehele hea abivahend, mis annab tagasisidet kultuuri toitainesisalduse kohta konkreetsel ajahetkel ning aitab langetada otsust lisaväetamise aktuaalsuse kohta, ehk siis teha otsus puudushaiguse ennetamise või ravimise vajalikkuse kohta.

Nagu mitmel eelneval aastal, siis tuleb ka sellel hooajal võimalus saata leheproove Yara Megalab Pocklingtoni laborisse. Seda võimalust kasutasid Eestimaa põllumehed eelmisel aastal tublilt üle tuhande korra ning iga Inglismaalt tagasi tulnud analüüsi tulemus aitas meie põllumeestel teha täpsemaid otsuseid leheväetiste kasutamisel, näidates millistest toitainetest on taimel just sellel konkreetsel põllul, selles kasvufaasis ning just nendes ilmastikutingimustes kõige suurem puudus.

Leheproovid kindlasti ei asenda mullaproove, vaid täiendavad neid, sest on olukordi, kus mullas on mullaproovi tulemuste järgi nagu kõik olemas, aga kuna loodus ja eriti veel muld on väga keeruline bioloogiliste protsesside kogum, siis võib juhtuda, et taimed ei saa mullast kõiki vajalikke toitained või mikroelemente kätte. Siin võib olla erinevaid põhjuseid, alustades mulla või kultuuri eripärast ning lõpetades ilmastikutingimustega.

Loe ka lähemalt uuenenud mullaanalüüside kohta>>

Kuidas taimede toitainete puuduseid ära tunda?

Me oleme näinud puudushaigustest erinevates käsiraamatutes pilte või kasutanud erinevaid mobiilirakendusi, mis kaamera abil neid peaks tuvastama. Nende meetodite suurimaks miinuseks on aga see, et me saame tuvastada puuduseid, mis on juba väga kaugele arenenud ning seeläbi on saagikadu ja kahju juba pöördumatult tekkinud. Parem on oma taimede toitumist jälgida leheproove tehes, sest see on nagu inimese vereproov – ehk nii saame taime „tervisest“ ülevaate enne, kui silmnähtavad tunnused ilmnevad.

Selleks, et leheproovide analüüsitulemuste järgi saaks põllumees teha korrigeerivaid tegevusi enne, kui silmaga nähtavad tunnused jõuavad välja lüüa, on Megalab leheproovide märksõnaks kiirus! See tähendab seda, et peale leheproovide kullerile üle andmist, tulevad analüüsi vastused üldjuhul 4-5 tööpäeva (maksimum 1 nädala jooksul), mis annab võimaluse leheväetistega olukorda veel parandada. Proove saates tuleks muidugi arvestada riigipühade ning nädalavahetustega, mis võib mõnel juhul vastuste saabumist natukene pikendada. Seega võta julgesti ühendust oma koostööpartneri piirkondliku esindajaga ning uuri juba aegsasti oma, mis moodi ja mis päevadel neil leheproovide saatmine toimub.

Leheanalüüse saab 2021. aastal tellida kõigile enamkasvatatavatele põllukultuuridele nagu taliraps, -nisu, -oder, tritikale ja rukis ning suvinisu, -oder, -raps, kaer ja rohumaad. Uuest aastast on Megalab nimekirja lisandunud kaks uut analüüsi – Mais ja Looma tervis. Ehk rohumaade proove saates pane tähele, et nüüdsest on kaks erinevat võimalust: kas olukorda hinnata heintaimede kasvu võtmes või siis hoopis looma tervise seisukohalt lähtuvalt. Seega saad teha valiku, mis on antud olukorras aktuaalsem - kas rohumaade kultuuride kasv või looma tervis?

Megalab-leafsamples.png

Analüüsiks vajalik lehtede kogus on 60-150g, aga alati tasub arvestada pigem seda suuremat kogust, sest siis on lihtsalt suurem valim taimi ning seeläbi annab analüüsi tulemus ka täpsema pildi põllul toimuvast. Vajalik kogus leheproove teraviljadel on varasemates kasvufaasides (BBCH 20-32) 100-150 lehte ning hilisemates kasvufaasides, kui taimelehed on suuremad, piisab 80-100 lehest. Rapsi puhul on vajaminev kogus ca 80-100 lehte (hiljem ka 60 lehte), sõltuvalt lehe suurusest. Prooviks tuleb korjata alati kõige uuem täielikult välja arenenud leht. Kogutud proov paki näiteks minigrip kilekotti ja kuniks kogumispunkti jõudmiseni võiks kott olla pealt täiesti avatud. Seda siis selleks, et liigne niiskus saaks eralduda ja et taimed ei läheks hauduma ega hallitama. Ja kuna taimelehed laboris nagunii kuivatatakse, siis ei tasu karta proovi liigset kuivamist. Pigem võib leheproovid valmis korjata mõned päevad varem ning panna need kuskile ajalehe või kätekuivatus paberi peale kuivama (eriti kui lehed on korjatud kas kastesel ajal või vihmasel perioodil, kui muid töid on põllul keeruline teha). Otse kõrvetava päikese kätte kuivama panekut võiks aga vältida. Kindlasti ei tasu unustada ka proovikotile kirjutamast ettevõtte nime ning kui tegemist on talirapsi, talinisu või suviodraga, siis märgi proovikotile ka kultuuri kasvufaas. Sest alates 2020 aastast pakub Yara Megalab just neile kolmele Eestis olulisemale kultuurile ka faasipõhist analüüsi, sest on ju taimedel vajadus elementide järgi erinevates kasvufaasides erinev.

Kuidas leheproove põllult koguda, loe lähemalt siit>> 

Nüüd ei jäägi muud üle, kui minna põllule ja teha üks mõnus kehaliselt aktiivne jaluta-kummarda-jaluta käik ja teha sellega esimene samm oma saagi kindlustamisele läbi teadmise, mitte ennustamise. Ning pea meeles, et seda tehes ei saa sa teada mitte ainult seda, millest on taimedel puudu, vaid nii nagu eelmised aastad on näidanud, võib seeläbi ka mõne sisendi arvelt säästa, juhul kui selle toitaine tase analüüsi järgi on juba niigi kõrge.

Megalab teenust pakuvad kõik Yara koostöö partnerid - Baltic Agro, KEVILI ja Scandagra. Analüüse on võimalus teha kõikidel soovijatel ning seda tõeliselt soodsa tasu eest - 25 EUR leheproov. Kõikidele YaraVita leheväetiste ostjatele on aga 2021. aastal leheanalüüsid tasuta. Iga ostetud 100 liitri YaraVita leheväetise kohta = 3 tasuta leheanalüüsi (v.a Bortrac ja Universal Bio, mille puhul 100 liitrit = 1 tasuta leheanalüüs).  Seega tasub oma koostööpartneri piirkonnaesindajalt uurida, kui mitu leheproovi sa oma selle aasta ostukogustega oled lunastanud ning enamus neist kindlasti ka ära kasutada! Ning veel pole hilja ka YaraVita tooteid juurde osta, sest kampaania kehtib kuni 2021. aasta oktoobrikuu lõpuni ning lisaks suvisele kasutamisele, tahavad ju ka taliviljad sügisel turgutamist ning nende tellimise aeg jõuab juba paari kuu pärast kätte. Sest ajaratas ju ei peatu... 

Tutvu YaraVitade tootevalikuga, sest meil on ka aastal 2021 lisandunud uusi tooteid>>

New_YaraVita2021_1280X720.jpg

Margus Marksaar
Väetamisekspert
Yara Eesti

 

NB! Hetkeolukord maailmas võib tekitada viibeid ja tõrkeid, kuid töötame selle nimel, et tagada tavapärane analüüside teostamine. Nii Yara kui meie koostööpartnerid järgivad kõiki kehtestatud riiklike regulatsioone ja ohutusnõudeid. Soovitame teil hooaja jooksul hoida jooksvalt silma peal proovide saatmise kuupäevadel ning suhelda proovide kohaletoimetamise ja olukorrast tingitud piirangute osas KEVILI, Baltic Agro ja Scandagra esindajatega. Põllumajandustootjad on praeguse ajastu kangelased, kes hoolitsevad Eesti inimeste ja maailma toiduvarude eest. Toimetagem kõik ohutult ning ennast ja oma lähedasi hoides.

2021. aasta kampaania YaraVita toodete ostjatele

Green_infographic_800x800-01.png

Tänamaks kõiki Eestimaa põllumehi, kelle väetiste valikus on Yara tooted, jätkame koostöös meie tublide partnerite Baltic Agro, KEVILI ja Scandagra’ga, leheanalüüside kampaaniat ka 2021. aastal.

Loe lähemalt kampaaniatingimuste kohta