16 mai, 2022

Vaatega tulevikku - KEVILI Nõukogu reis Norras

2022. aasta aprillis külastasid KEVILI nõukogu liikmed Yara Porsgrunni tehast. Reisi eesmärk oli suunatud vaatega tulevikku, kus tutvuti rohelise lämmastiku konseptsiooniga, Yara poolse lähenemisega ning külastati maailma esimest autonoomset elektri jõul töötavat laeva Birkelandi.
Läbirääkimised Porsgrunnis
Läbirääkimised Porsgrunnis

Aprillikuus 2022. aastal külastasid KEVILI nõukogu liikmed ja juhtkond Yara tehast Porsgrunnis, kus tutvuti Yara tulevikku suunatud rohelise lämmastiku kontseptsiooniga. Juba 2023. aastal toob Yara Rootsis turule esimesed partiid rohelist lämmastikku, mis tähendab seda, et lämmastikväetiste tootmiseks kasutatava ammoniaagi valmistamiseks on kasutatud ainult taastuvenergiat – tuule, päikese, vee ja vesiniku energiat. Rohelisel energial põhinevad tooted säästavad keskkonda ning vähendavad kordades Yara väetiste ökoloogilist jalajälge.

Loe lähemalt Yara ning Lantmänneni koostööst

Reisi jooksul tutvuti Yara poolse nägemusega, kuidas vähendada väetiste tootmise mõju loodusele ning mida selles valdkonnas saaks üheskoos põllumeestega ära teha. Sest vaatamata hetkel maailmas valitsevale keerulisele olukorrale ning kõrgetele väetiste hindadele, ei saa me kõrvale heita ka tulevikuplaane. KEVILI nõukogule anti ülevaade, mida tähendavad hall, sinine, roosa ja roheline lämmastik ning milline on ühe või teise tootmisviisi mõju keskkonnale.

Visiidi käigus nähti ka maailma esimest autonoomset elektri jõul töötavat laeva Birkeland, mille ristimine toimus nüüd 2022. aasta maikuu alguses.

KEVILI nõukogu Birkeland laevaga
KEVILI nõukogu Birkeland laevaga

 

Loodame tõhusale koostööle ja ehk aitas see visiit viia Eestimaa põllumehed sammukese lähemale rohelisemale tulevikule, et ka meie lastel ja tulevastel põlvkondadel oleks võimalik nautida rohelist Eestimaa loodust.