25 aprill, 2022

Suviviljade väetamine - kui palju sel aastal NPK väetistesse panustada?

Suurem osa talikultuuridest talvistusid sellel aastal hästi ning potentsiaal suurteks saakideks on meil täiesti olemas. Sellegipoolest ei tasu juhuse hooleks asju jätta ning tasub hooajaks olla ettevalmistunud. Veel on õige aeg tegeleda Yara Megalab™ mullaanalüüsidega, et saaks teha veel viimase hetke korrektuure NPK väetise normide suhtes.

Eestimaa talv oli meil üle pikkade aastate korralik ja kuigi ka kevad oli pikalt jahe, siis lõpuks oleme jõudnud ikkagi sellesse faasi, kus aktiivsed põllutööd on alanud kõikjal üle Eesti. Põldudel kaua peal seisnud lumi ei lubanud paljudelt talivilja põldudelt võtta kevadisi mullaanalüüse neil, kes seda teha soovisid ning kuna esimene taliviljade NPK kevadise väetamise ring on paljudel põllumeestel nüüdseks juba tehtud, siis pole nendelt põldudelt mullaproove enam mõtet võtta, sest piisab paarist graanulist mullaproovis, kui kogu proov näitab juba valeandmeid. Samas, need kes esimeses ringis kasutasid ainult lämmastikku, võiksid mullaproovi võtmise peale endiselt mõelda, sest mullaproovis lämmastikku niikuinii ei määrata. Ja väävli kogusele (juhul kui tegemist oli NS väetisega) ei tasuks selle analüüsi puhul siis suuremat tähelepanu pöörata. Samas teiste elementide olukorra kohta mullas saaks veel vägagi adekvaatseid andmeid.

Yara_Megalab_Labor_desktop.jpg

Hea meel on tõdeda seda, et suurem osa talikultuuridest talvistusid sellel aastal hästi ning potentsiaal suurteks saakideks on meil täiesti olemas. Samas ei tasu põllumehel unustada fakti, et aasta keskmisena on sademete hulk ja temperatuuride summa olnud aastate lõikes keskmiselt ikka enam vähem samad. Seega võttes arvesse külma ja lumerohket talve ning pikka ja jahedat kevadet, võib vaid ette ennustada, et mingil hetkel tuleb ka pikemalt soojem ning sademetevaesem periood. Loodame, et sellel aastal satub see periood pigem juuli lõppu ja augustikuusse, mis võimaldaks saakidel korralikult valmida ja võimalikult väheste kuludega koristustöid teha ning väiksemaid kuivatamise kulusid.

Aga nagu vanarahva tarkus ütleb – juhuse (või jumala) tahteks võib paljutki jätta, aga ise peab ka ikka ettevalmistunud olema. Ja üks asi, mis meid lähematel nädalatel ees ootab on ju kevadkultuuridel külv. Seega tasuks aprillikuu viimastel päevadel keskenduda nendele põldudele, mis suvikultuuride külvi alla lähevad ning saata nende põldude värsked mullaproovid Yara Megalab™ laborisse analüüsimiseks. Juhul kui mullaproov võtta ülemise 8-10 cm kihist, siis see on just see piirkond, kus kohast taimed toitu esmalt (ning suuremalt jaolt) otsima hakkavad. Vastused tulevad reeglina ca 7 päevaga, seega saaks vahetult enne külvi veel kõige värskema info, mis olukord mullas toiteelementidega on. Sellest lähtuvalt saab teha veel viimase hetke korrektuure NPK väetise normide suhtes, seda vastavalt alandades või natukene kõrgemaks tõstes. Miks mitte anda ka oma suvikultuuridele võimalus, andes neile juurde just neid toiteelemente, millest neil kõige rohkem puudu võib jääda. Madalaima tünnilaua reegel kehtib endiselt ka 2022 aastal.

imagehy8h.png