12 juuli, 2019

Milliseid väetiseid kasutada peagi läheneval sügiskülvil?

Võrreldes eelmise aastaga, on sel hooajal kogu loodus paar nädalat oma toimetustega eespool. Seega olles juba põhimõtteliselt juuli keskpaigas, on väga õige aeg rääkida sügiskülvidest, mis pole enam sugugi kaugel.

Yara soovitused peagi lähenevaks sügiskülviks on järgmised: 

Baasväetistena kasutada madala lämmastikusisaldusega NPK väetiseid YaraMila NPK(S) 7-20-28(8), YaraMila NPK(S) 8-24-24(5) ja YaraMila NPK(S) 9-12-25(7) – vastavalt fosfori sisaldusele mullas.

  • YaraMila NPK(S) 7-20-28 (8) on kompleksne NPK-väetis koos mikroelementidega teravilja ja rapsi väetamiseks. Sobib kasutamiseks madala fosforisisaldusega ja vähese kuni keskmise kaaliumisisaldusega muldadel. Tänu graanulite mehaanilisele tugevusele ja suurele ühtlikkusele on eriti sobiv pneumaatiliste külvikutega külvamiseks. 
  • YaraMila NPK(S) 8-24-24(5) kompleksne NPK-väetis koos mikroelementidega sobib ideaalselt muldadele, mille kaaliumisisaldus on kõrge või kus on ühtlane vajadus fosfori ja kaaliumi järgi. 
  • YaraMila NPK(S) 9-12-25(7) on kompleksne NPK-väetis koos mikroelementidega. See väetis sobib paremini muldadele, kus fosfori tase on normis, kuid kaaliumi jääb puudu. 

Baasväetistena kasutada kõrge lämmastikusisaldusega NPK väetiseid YaraMila NPK(S) 17-11-12(10), YaraMila NPK(S) 18-11-13(7) ja YaraMila(S) 20-5-15(5) – talirpasile või talinisule vastavalt kaaliumi vajadusele.

  • YaraMila NPK(S )17-11-12(10) on loodud taimede varustamiseks vajalike NPK toiteelementidega varajase kiire kasvu ning juurestiku arengu tagamiseks. Heas seisundis kultuur, mis omastab sügisel kõrgel määral lämmastikku (N), vajab kõikide põhitoiteelementide komplekset paketti ja sünergiat. 
  • YaraMila NPK(S) 18-11-13(7) sobib kasutamiseks kõrge või keskmise fosforisisaldusega ja mõõduka kaaliumisisaldusega muldadel.
  • YaraMila NPK(S) 20-5-15(5) on rohumaade väetamiseks sobiv kaaliumirikas väetis, mis sisaldab lisaks mikroelemente magneesiumi (Mg), seleeni (Se) ja tsinki (Zn). Yara rohumaade väetistesse on lisatud spetsiaalselt loomade ja inimeste tervisele vajalikku seleeni.

Lämmastikväetisena sügiseks – YaraBela AXAN NS 27-4 ning YaraBela EXTRAN AN 33,5.

  • YaraBela AXAN sisaldab lämmastikku nii ammooniumi kui nitraadina, sest taimed vajavad lämmastikku mõlemas vormis. See tagab lämmastiku kohese kättesaadavuse kiireks kasvuks, samas on nitraat kõige efektiivsem lämmastiku vorm ja optimaalse saagi saamisel võtmeelemendiks. 
  • YaraBela EXTRAN on turul üks kõrgeima kvaliteediga granuleeritud lämmastikväetisi. Väetist saab kasutada kõikide kultuuride lämmasikuvajaduse rahuldamiseks, v.a. liblikõielistel. Nii nagu AXAN, sisaldab ka EXTRAN lämmastikku ammooniumi ja nitraadina.

Mikro-leheväetistest – YaraVita Brassitrel Pro, YaraVita Bortrac ja YaraVita KombiPhos (talirapsile) ning YaraVita Gramitrel ja YaraVita KombiPhos (talinisule) – talikultuuride talvekindluse tõstmiseks.