YaraVita Mancozin

Nii nagu toote nimest võib välja lugeda, sisaldab YaraVita Mancozin nii mangaani, vaske kui tsinki. Kõrge elementide kontsentratsiooniga leheväetis on suspensioonkontsentraat, mis omab nii kiiret kui kauakestvat toimet, vähendades nii pritsimiskordade vajadust.

Toote nimi Mancozin on vihjeks koostises olevatele võtmetoitainetele: mangaan (Mn), vask (Cu) ja tsink (Zn). YaraVita tooteportfellis on Mancozin väga kõrge mangaanisisaldusega (330 g/l) teisel kohal YaraVita Mantrac Pro järel (500 g/l), mis teeb temast ideaalse toote just odrale, mis on suurema mangaanivajadusega kui nisu. Kuid ka nisu on mangaanipuuduse suhtes väga tundlik kultuur.

Mangaan on oluline element soodustamaks võrsumist, mis otseselt mõjutab saagikust. Lisaks on mangaanil roll ka fotosünteesiks vajaliku klorofülli sünteesimisel. Elemendi piisav tase parandab taimede haiguskindlust ning vähendab rasketest kasvutingimustest tingitud stressi. Sügisel kasutades tõstab taimede talvekindlust. Kuna tänu mangaanile paraneb toitainete omastamine, siis kevadel väljendub see kiiremas kasvus.
Piisav vase olemasolu tugevdab kõrre struktuuri ja vähendab seeläbi lamandumisriski, mis omakorda tähendab muretumat ja kiiremat koristust. Ka vasel on roll võrsumise soodustamisel, seega koostöös mangaaniga täiendavad need kaks mikroelementi teineteist veelgi. Vask kaitseb klorofülli enneaegse lagunemise eest ehk pikendab taimede fotosünteesivõimet, mis omakorda on võtmeprotsessiks taimekasvatuses. Seetõttu püsib taim võimalikult kaua roheline. Lisaks sellele suurendab piisav vase olemasolu terade arvu ja suurust pähikus.
Ka tsingi juures saame rääkida fotosünteesist. Nimelt vajab taim suure saagi moodustamiseks rohket lehepinda. Tsingi puudusel aga lehtede areng aeglustub, mistõttu salvestab taim vähem soojust, valgust ning õhulämmastikku, mis tähendab jällegi vähenenud saaki põllumehele. Optimaalne tsingi tase terade moodustumise etapis võib suurendada terade arvu ja suurust ning tõsta saagi proteiinisisaldust.

Mancozin'i soovitatakse kasutada juba sügisel talvekindluse parandamiseks, kulunormiga 1,0 l/ha ja/või sama kulunormiga kevadel. Kuna mangaani sisaldavate puhtimisvahendite kasutamisel saab arenev taim kõige kiirema juurdepääsu kasvuks vajalikele mikroelementidele, siis sobib Mancozin kasutamiseks ka puhtimisvahendina, kulunormiga 3,0-4,0 l/t.

YaraVita Mancozin on hea segupartner, mistõttu saab pritsimisi ühildada teiste taimekaitsetöödega, kuid kindluse mõttes kontrolli paagisegude sobivust alati Yara Tankmix andmebaasi abil veebi või mobiilirakenduse vahendusel.

Saagikuse piiramiseks piisab vaid ühe elemendi puudusest

Kuidas me teame, millised on iga kultuuri jaoks olulised toitained? Vastus peitub pidevas uurimustöös, katsetes ja seeläbi teadmiste omandamises. Yara uurimiskeskus Pocklintonis tegeleb igapäevaselt sellega, et prioritiseerida toitaineid vastavalt nende mõjule kulutuuri kasvule ja arengule. Tänu sellele on võimalik välja töötada just õiged mikroelementide kombinatsioonid, mis toetavad taime arengut ja annavad põllumajandustootjale meelerahu. 

Kliki graafikul, et näha suuremalt

Mancozin

Mida näitavad möödunud aasta leheanalüüside tulemused?

Pocklintoni poole saadeti 2020. aastal Eestist kokku üle tuhande leheproovi. Oleme selle tulemusega meie piirkonnas üks usinamaid analüüsiteenuse kasutajaid, mis näitab, et Eesti põllumajandustootjad on teadmistejanulised, uudishimulikud ja edukatele tulemustele orienteeritud. 

Kui leheanalüüsid näitavad lisaks mangaanipuudusele ka mõõdukat tsingi- ja vasepuudust, siis on YaraVita Mancozin selle leevendamiseks (või puuduse mitteesinemisel selle ennetamiseks) väga sobilik toode.

EE_Megalab_res_2020.png

Yara MegalabTM, Pocklinton, UK, 2020