YaraVita Hydromag

YaraVita’de perekonda on lisandunud uus toode Hydromag, mis on mõeldud ennetamaks ja kõrvaldamaks magneesiumi puudust. Magneesium suurendab taimede võrsumisvõimet, külmakindlust ja stressitaluvust.

YaraVita Hydromag on kõrge kontsentratsiooniga suspensiooni formulatsioonis leheväetis, ennetamaks ja kõrvaldamaks magneesiumi puudust nii teraviljadel ja rapsil kui ka mitmetel teistel kultuuridel. Sisaldab rapsile ja teraviljadele olulist võtme mikroelementi: magneesiumit 300 g/l (500 g/l MgO). Suspensioonkontsentraadi formulatsioon tagab selle, et taim saab toitaineid pikema perioodi vältel. Lisaks sisaldab toode ka lämmastikku (69 g/l). Tootes sisalduv lämmastik aitab aktiviseerida fotosünteesi ning seeläbi aktiveerub teiste toitainete omastamine. Magneesiumi puudust on viimastel aastatel näidanud ka Yara Megalab leheanalüüsid. Magneesium on võtmeelement teraviljale, et tagada taime optimaalne kasv. Lisaks on magneesium oluline element ka rapsile, sest aitab juurtel ja lehtedel areneda ning on klorofülli koostisosa. Viimasel ajal levinud ka magneesumi puudus maisil (koos tsingiga), seega on magneesiumi puudus laialdane probleem.

Toiteelementide puudused lehtedes

Allikas: (Yara Analytical Services data 2021) https://www.yara.co.uk/crop-nutrition/agronomy-advice/arable-blog/

Magneesium on tuntud roheliste taimede klorofülli molekulis keskse elemendina, mistõttu mängib see olulist rolli fotosünteesis. Ometi on vaid väike osa kogu taimes sisalduvast magneesiumist leitav klorofüllist – kõigest 20-30%. Ülejäänud magneesium on lahustuvas vormis ja seotud mitmete orgaaniliste ja mineraalsete ioonidega. Magneesiumil on oluline osa ka valkude sünteesil ning fosfori ja lämmastiku ainevahetuses. Magneesium suurendab taimede võrsumisvõimet, külmakindlust ja stressitaluvust. Lisaks aitab see taimedel mullast paremini omastada fosforit, mis omakorda on väga oluline juurestiku arengule.

Tähtis on magneesiumi piisav sisaldus mullas, eriti perioodidel, mil taim seda toiteelementi kõige enam vajab. Tänu vastastikusele mõjule mitmete toitainete, näiteks kaaliumiga, võib siiski juhtuda, et taimele omastatavat magneesiumit ei leidu mullas piisavalt. Kuna magneesiumit vajatakse kindla lühikese perioodi jooksul, võib olla vajalik magneesiumi lisaväetamine vedel- või leheväetistega. Näiteks enamuse vajalikust magneesiumi kogusest omastavad rapsi taimed lühikese perioodi jooksul aktiivse kasvu ajal kuni õitsemiseni, seetõttu tuleb jälgida, et sel perioodil oleks taimedele tagatud piisaval hulgal magneesiumit. Kiirel hooajal saab seda korrigeerida Yara leheväetistega.

YaraVita Hydromagi soovitatakse kasutada teraviljadel alates 2. lehe faasist kuni esimese kõrresõlme tuvastamiseni ja õlikultuuridel alates varre pikkuskasvu algfaasis, aga ka kogu aktiivse kasvuperioodi jooksul, kulunormiga 2,0-4,0 l/ha.

YaraVita Hydromag on hea segupartner, mistõttu saab pritsimisi ühildada mitmete teiste taimekaitsetöödega, kuid kindluse mõttes soovitame alati kontrollida erinevate paagisegude sobivust Yara Tankmix programmi abiga, kas veebi- või mobiilirakendust kasutades.

 

Mida näitavad möödunud aasta leheanalüüside tulemused?

Pocklintoni poole saadeti 2020. aastal Eestist kokku üle tuhande leheproovi. Oleme selle tulemusega meie piirkonnas üks usinamaid analüüsiteenuse kasutajaid, mis näitab, et Eesti põllumajandustootjad on teadmistejanulised, uudishimulikud ja edukatele tulemustele orienteeritud. 

Leheanalüüsid näitavad, et magneesiumi puudus on taimedes kõrge, siis on YaraVita Hydromag selle leevendamiseks (või puuduse mitteesinemisel selle ennetamiseks) väga sobilik toode.

EE_Megalab_res_2020.png

Yara MegalabTM, Pocklinton, UK, 2020