05 detsember, 2024
Põld-põllus on 2025. aasta Yara Akadeemia märksõnad, sest möödunud taimekasvuhooajal kasvas ühel Eestimaa põllul Yara tiimi hoolsa pilgu all talinisu kaheksa erineva väetamistehnoloogia järgi.
Me ületasime taaskord piire, sest väetusplaanid pärinesid Baltikumist ja Põhjamaadest, samuti olid kõikide riikide lähenemised väga eriilmelised. Toome Sinuni tõeliselt intrigeerivad ja õpetlikud tulemused ja analüüsid! Läheme süvitsi talinisu väetamise erinevate vaatenurkadega, kombineerime ilmastikuvaatlusi väetamise ajastamisega ning esitame väljakutseid digitaalsetele lahendustele. Kindlasti ei saa me läbi ka väetamise A ja O olulisusest ning õpime veelgi rohkem tundma lämmastikku ja kaaliumit, kui meie taimede põhilist energiaallikat.
Kindlasti ei jää puudutamata ka eelmise aasta Akadeemias esitletud teemade ja praktikate tulemused ja õppetunnid.
Akadeemial osalemise kohtade arv on piiratud! Vabade kohtade lõppemise korral lisame registreerujad ootejärjekorda ning võtame nendega personaalselt ühendust.
See tõi kokku saalitäie põllumehi ja koostööpartnereid kõikjalt Eestist. Kahepäevane programm pakkus kõike – väetamise teooriaid ja tõestatud praktikaid, põllumeeste küsimusi ja avatud arutelusid, kohtumisi ja vabas õhkkonnas vestlusi. Tutvustati esmakordselt külvikorrapõhist väetamise kalkulaatorit, millega on võimalik hõlpsasti välja arvutada põldude toitainete bilanss 5 aasta vältel ja kasvatatavate kultuuride lõikes. Samuti räägiti süvitsi järjest enam olulisemaks muutuvast teemast – mulla tervisest, ning teguritest, mida mulla seisundi parandamiseks ja hoidmiseks jälgida ning tähele panna. Palju diskussiooni ja elavat arutelu tekitasid küsimused „Kui palju lämmastikku taliraps sügisel lehtedesse omastab ning kas ja millisel määral võiks kevadist talirapsi väetamist sügisese biomassi järgi optimeerida?“ ning „Kui palju elemente viib põllult tegelikult ära 1,0 tonni nisusaaki?“ Toodete mõju pritsesegude pH’le ja taimede poolt elementide omastamine oli teema, mis leidis samuti Akadeemial käsitlemist ja sai kõige enam kinnitust, et antud teemal pole senini põllumajandussektoris ühtset kindlust ja arusaama.